| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | $9M | $11M | -14.7% | -25.6% |
| Op. Income | $2M | $2M | $3M | -12.4% | -48.6% |
| Gross Margin | 69.5% | 72.0% | 70.0% | -2.5pp | -0.5pp |
| Net Margin | 8.2% | 6.2% | 19.8% | 2.0pp | -11.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.09 | $0.08 | $0.02 | 9.1% | 271.5% |
| Free Cash Flow | -$282.0K | -$858.0K | — | 67.1% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $903.8K |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $33.3K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $374 |
| Interest Expense | $745.5K |
| Other Income/Expenses | -$749.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $834.6K |
| Income Tax Expense | $179.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $655.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $655.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $655.2K |
| D&A | $33.3K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $903.8K |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $33.3K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $374 |
| Interest Expense | $745.5K |
| Other Income/Expenses | -$749.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $834.6K |
| Income Tax Expense | $179.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $655.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $655.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $655.2K |
| D&A | $33.3K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $655.2K |
| Depreciation & Amortization | $33.3K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $18.2K |
| Change in Working Capital | -$988.7K |
| OPERATING CASH FLOW | -$282.0K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$706.5K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $109.2K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$597.2K |
| FREE CASH FLOW | -$282.0K |
| Net Change in Cash | -$823.5K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $187.3K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $514.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $11M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $350.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $350.0K |
| TOTAL ASSETS | $11M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue | $11.3K |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $15M |
| Long-Term Debt | $22M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $22M |
| TOTAL LIABILITIES | $37M |
| Common Stock | $76 |
| Additional Paid-In Capital | $19M |
| Retained Earnings | -$45M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $84.9K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$26M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$26M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $11M |
| Total Debt | $31M |
| Net Debt | $31M |