| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $14.1B | $15.1B | $15.3B | -7.0% | -7.9% |
| Op. Income | $297M | $366M | $271M | -18.8% | 9.6% |
| Gross Margin | 6.2% | 6.1% | 5.7% | 0.1pp | 0.5pp |
| Net Margin | 0.9% | 1.1% | 1.0% | -0.2pp | -0.0pp |
| EPS (Diluted) | $1.41 | $1.75 | $1.56 | -19.4% | -9.6% |
| Free Cash Flow | $677M | -$140M | $1.0B | 583.5% | -33.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $14.1B |
| Cost of Revenue | $13.2B |
| GROSS PROFIT | $866M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $569M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $569M |
| Cost & Expenses | $13.8B |
| OPERATING INCOME | $297M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $79M |
| Other Income/Expenses | -$123M |
| INCOME BEFORE TAX | $174M |
| Income Tax Expense | $41M |
| Net Income from Continuing Ops | $133M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $133M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $132M |
| D&A | $105M |
| EBIT | $253M |
| EBITDA | $358M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $14.1B |
| Cost of Revenue | $13.2B |
| GROSS PROFIT | $866M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $569M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $569M |
| Cost & Expenses | $13.8B |
| OPERATING INCOME | $297M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $79M |
| Other Income/Expenses | -$123M |
| INCOME BEFORE TAX | $174M |
| Income Tax Expense | $41M |
| Net Income from Continuing Ops | $133M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $133M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $132M |
| D&A | $105M |
| EBIT | $253M |
| EBITDA | $358M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $133M |
| Depreciation & Amortization | $105M |
| Stock-Based Compensation | $19M |
| Deferred Income Tax | $14M |
| Other Non-Cash Items | -$581.0K |
| Change in Working Capital | $438M |
| OPERATING CASH FLOW | $708M |
| Capital Expenditure | -$30M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$30M |
| Net Debt Issuance | -$286M |
| Common Stock Repurchased | -$61M |
| Common Dividends Paid | -$33M |
| Other Financing Activities | $375.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$377M |
| FREE CASH FLOW | $677M |
| Net Change in Cash | $313M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $852M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $9.4B |
| Inventory | $7.8B |
| Other Current Assets | $712M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $18.7B |
| PP&E (Net) | $428M |
| Goodwill | $3.9B |
| Intangible Assets | $4.3B |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $624M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9.3B |
| TOTAL ASSETS | $28.0B |
| Account Payables | $12.1B |
| Short-Term Debt | $300M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $14.4B |
| Long-Term Debt | $3.8B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $953M |
| Other Non-Current Liabilities | $539M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5.3B |
| TOTAL LIABILITIES | $19.7B |
| Common Stock | $99.0K |
| Additional Paid-In Capital | $7.4B |
| Retained Earnings | $1.9B |
| Treasury Stock | -$521M |
| Accum. Other Comp. Income | -$575M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $8.3B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $8.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $28.0B |
| Total Debt | $4.1B |
| Net Debt | $3.3B |