| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $57.6B | — | $62.3B | — | -7.7% |
| Op. Income | $1.3B | — | $1.2B | — | 7.5% |
| Gross Margin | 6.2% | — | 5.7% | — | 0.5pp |
| Net Margin | 1.1% | — | 1.0% | — | 0.0pp |
| EPS (Diluted) | $6.70 | — | $6.77 | — | -1.0% |
| Free Cash Flow | $1.3B | — | -$167M | — | 854.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $57.6B |
| Cost of Revenue | $54.0B |
| GROSS PROFIT | $3.6B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2.3B |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2.3B |
| Cost & Expenses | $56.2B |
| OPERATING INCOME | $1.3B |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $307M |
| Other Income/Expenses | -$538M |
| INCOME BEFORE TAX | $790M |
| Income Tax Expense | $163M |
| Net Income from Continuing Ops | $627M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $627M |
| Net Income Deductions | -$11.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $622M |
| D&A | $418M |
| EBIT | $1.1B |
| EBITDA | $1.5B |
| EPS | $7 |
| EPS Diluted | $7 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $57.6B |
| Cost of Revenue | $54.0B |
| GROSS PROFIT | $3.6B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2.3B |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2.3B |
| Cost & Expenses | $56.2B |
| OPERATING INCOME | $1.3B |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $307M |
| Other Income/Expenses | -$538M |
| INCOME BEFORE TAX | $790M |
| Income Tax Expense | $163M |
| Net Income from Continuing Ops | $627M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $627M |
| Net Income Deductions | -$11.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $622M |
| D&A | $418M |
| EBIT | $1.1B |
| EBITDA | $1.5B |
| EPS | $7 |
| EPS Diluted | $7 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $627M |
| Depreciation & Amortization | $418M |
| Stock-Based Compensation | $85M |
| Deferred Income Tax | -$92M |
| Other Non-Cash Items | $42M |
| Change in Working Capital | $327M |
| OPERATING CASH FLOW | $1.4B |
| Capital Expenditure | -$150M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$156M |
| Net Debt Issuance | -$25M |
| Common Stock Repurchased | -$640M |
| Common Dividends Paid | -$130M |
| Other Financing Activities | $375.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$786M |
| FREE CASH FLOW | $1.3B |
| Net Change in Cash | $511M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.0B |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $11.3B |
| Inventory | $7.1B |
| Other Current Assets | $642M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $20.1B |
| PP&E (Net) | $450M |
| Goodwill | $3.9B |
| Intangible Assets | $4.2B |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $730M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9.3B |
| TOTAL ASSETS | $29.4B |
| Account Payables | $13.3B |
| Short-Term Debt | $984M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $16.7B |
| Long-Term Debt | $3.1B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $893M |
| Other Non-Current Liabilities | $499M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4.5B |
| TOTAL LIABILITIES | $21.2B |
| Common Stock | $99.0K |
| Additional Paid-In Capital | $7.4B |
| Retained Earnings | $2.2B |
| Treasury Stock | -$950M |
| Accum. Other Comp. Income | -$507M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $8.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $8.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $29.4B |
| Total Debt | $4.1B |
| Net Debt | $3.0B |