| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $62.3B | — | $31.6B | — | 97.2% |
| Op. Income | $1.2B | — | $717M | — | 72.2% |
| Gross Margin | 5.7% | — | 5.6% | — | 0.1pp |
| Net Margin | 1.0% | — | 1.2% | — | -0.2pp |
| EPS (Diluted) | $6.77 | — | $6.24 | — | 8.5% |
| Free Cash Flow | -$167M | — | $755M | — | -122.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $62.3B |
| Cost of Revenue | $58.8B |
| GROSS PROFIT | $3.6B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2.3B |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2.3B |
| Cost & Expenses | $61.1B |
| OPERATING INCOME | $1.2B |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $198M |
| Other Income/Expenses | -$408M |
| INCOME BEFORE TAX | $827M |
| Income Tax Expense | $176M |
| Net Income from Continuing Ops | $651M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $651M |
| Net Income Deductions | -$11.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $647M |
| D&A | $463M |
| EBIT | $1.0B |
| EBITDA | $1.5B |
| EPS | $7 |
| EPS Diluted | $7 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $62.3B |
| Cost of Revenue | $58.8B |
| GROSS PROFIT | $3.6B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2.3B |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2.3B |
| Cost & Expenses | $61.1B |
| OPERATING INCOME | $1.2B |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $198M |
| Other Income/Expenses | -$408M |
| INCOME BEFORE TAX | $827M |
| Income Tax Expense | $176M |
| Net Income from Continuing Ops | $651M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $651M |
| Net Income Deductions | -$11.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $647M |
| D&A | $463M |
| EBIT | $1.0B |
| EBITDA | $1.5B |
| EPS | $7 |
| EPS Diluted | $7 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $651M |
| Depreciation & Amortization | $463M |
| Stock-Based Compensation | $91M |
| Deferred Income Tax | -$92M |
| Other Non-Cash Items | $44M |
| Change in Working Capital | -$1.2B |
| OPERATING CASH FLOW | -$50M |
| Capital Expenditure | -$117M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$116M |
| Net Debt Issuance | -$32M |
| Common Stock Repurchased | -$136M |
| Common Dividends Paid | -$115M |
| Other Financing Activities | -$665.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$276M |
| FREE CASH FLOW | -$167M |
| Net Change in Cash | -$472M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $523M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $10.2B |
| Inventory | $9.1B |
| Other Current Assets | $672M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $20.5B |
| PP&E (Net) | $421M |
| Goodwill | $3.8B |
| Intangible Assets | $4.4B |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $585M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9.2B |
| TOTAL ASSETS | $29.7B |
| Account Payables | $14.0B |
| Short-Term Debt | $268M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $16.4B |
| Long-Term Debt | $3.8B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $942M |
| Other Non-Current Liabilities | $502M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5.3B |
| TOTAL LIABILITIES | $21.7B |
| Common Stock | $99.0K |
| Additional Paid-In Capital | $7.4B |
| Retained Earnings | $1.7B |
| Treasury Stock | -$337M |
| Accum. Other Comp. Income | -$720M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $8.0B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $8.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $29.7B |
| Total Debt | $4.1B |
| Net Debt | $3.6B |