| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $31.6B | — | $20.0B | — | 58.3% |
| Op. Income | $717M | — | $529M | — | 35.7% |
| Gross Margin | 5.6% | — | 5.8% | — | -0.2pp |
| Net Margin | 1.2% | — | 2.6% | — | -1.4pp |
| EPS (Diluted) | $6.24 | — | $10.21 | — | -38.9% |
| Free Cash Flow | $755M | — | $1.6B | — | -53.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $31.6B |
| Cost of Revenue | $29.8B |
| GROSS PROFIT | $1.8B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $1.0B |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1.0B |
| Cost & Expenses | $30.9B |
| OPERATING INCOME | $717M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $116M |
| Other Income/Expenses | -$251M |
| INCOME BEFORE TAX | $466M |
| Income Tax Expense | $71M |
| Net Income from Continuing Ops | $395M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $395M |
| Net Income Deductions | -$26.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $391M |
| D&A | $150M |
| EBIT | $582M |
| EBITDA | $732M |
| EPS | $6 |
| EPS Diluted | $6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $31.6B |
| Cost of Revenue | $29.8B |
| GROSS PROFIT | $1.8B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $1.0B |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1.0B |
| Cost & Expenses | $30.9B |
| OPERATING INCOME | $717M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $116M |
| Other Income/Expenses | -$251M |
| INCOME BEFORE TAX | $466M |
| Income Tax Expense | $71M |
| Net Income from Continuing Ops | $395M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $395M |
| Net Income Deductions | -$26.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $391M |
| D&A | $150M |
| EBIT | $582M |
| EBITDA | $732M |
| EPS | $6 |
| EPS Diluted | $6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $395M |
| Depreciation & Amortization | $152M |
| Stock-Based Compensation | $53M |
| Deferred Income Tax | -$322.0K |
| Other Non-Cash Items | $24M |
| Change in Working Capital | $186M |
| OPERATING CASH FLOW | $810M |
| Capital Expenditure | -$55M |
| Acquisitions (Net) | -$907M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $10M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$952M |
| Net Debt Issuance | -$149M |
| Common Stock Repurchased | -$10M |
| Common Dividends Paid | -$50M |
| Other Financing Activities | -$196M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$393M |
| FREE CASH FLOW | $755M |
| Net Change in Cash | -$574M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $994M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $9.4B |
| Inventory | $6.6B |
| Other Current Assets | $668M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $17.7B |
| PP&E (Net) | $483M |
| Goodwill | $3.9B |
| Intangible Assets | $4.9B |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $618M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9.9B |
| TOTAL ASSETS | $27.7B |
| Account Payables | $12.0B |
| Short-Term Debt | $181M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $14.2B |
| Long-Term Debt | $4.0B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1.0B |
| Other Non-Current Liabilities | $556M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5.5B |
| TOTAL LIABILITIES | $19.8B |
| Common Stock | $98.0K |
| Additional Paid-In Capital | $7.3B |
| Retained Earnings | $1.2B |
| Treasury Stock | -$201M |
| Accum. Other Comp. Income | -$336M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7.9B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $7.9B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $27.7B |
| Total Debt | $4.1B |
| Net Debt | $3.1B |