| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $161.4K | — | $2M | — | -92.9% |
| Op. Income | -$3M | — | -$779.0K | — | -230.1% |
| Gross Margin | 88.9% | — | 98.5% | — | -9.5pp |
| Net Margin | -1587.6% | — | -48.3% | — | -1539.3pp |
| EPS (Diluted) | $-1.08 | — | $-0.39 | — | -176.9% |
| Free Cash Flow | -$7M | — | -$402.6K | — | -1563.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $161.4K |
| Cost of Revenue | $17.8K |
| GROSS PROFIT | $143.5K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | -$17.8K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $9.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $42.7K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $57.4K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4.5K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | -$34.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$34.3K |
| Net Debt Issuance | -$156.3K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$16.9K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$173.2K |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $10M |
| Inventory | $48.7K |
| Other Current Assets | -$25.6K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $14M |
| PP&E (Net) | $215.3K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $89.5K |
| Long-Term Investments | -$56.0K |
| Tax Assets | $12.7K |
| Other Non-Current Assets | $56.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $317.5K |
| TOTAL ASSETS | $15M |
| Account Payables | $8.6K |
| Short-Term Debt | $87.1K |
| Deferred Revenue | $20.6K |
| Other Current Liabilities | -$87.1K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $404.8K |
| Long-Term Debt | $4.7K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $79.1K |
| TOTAL LIABILITIES | $483.9K |
| Common Stock | $14.0K |
| Additional Paid-In Capital | $55M |
| Retained Earnings | -$41M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $293.6K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $14M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $14M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $15M |
| Total Debt | $166.2K |
| Net Debt | -$4M |