| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | — | $4M | — | -37.1% |
| Op. Income | -$779.0K | — | $2M | — | -135.7% |
| Gross Margin | 98.5% | — | 100.0% | — | -1.5pp |
| Net Margin | -48.3% | — | 44.2% | — | -92.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.39 | — | $0.53 | — | -173.6% |
| Free Cash Flow | -$402.6K | — | $465.2K | — | -186.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $34.6K |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | -$34.6K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$779.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$56.9K |
| INCOME BEFORE TAX | -$835.9K |
| Income Tax Expense | $257.3K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $63.0K |
| EBIT | -$779.0K |
| EBITDA | -$716.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $63.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $74.2K |
| Other Non-Cash Items | $54.9K |
| Change in Working Capital | $518.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$382.7K |
| Capital Expenditure | -$20.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $765.9K |
| NET CASH FROM FINANCING | $16M |
| FREE CASH FLOW | -$402.6K |
| Net Change in Cash | $11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $11M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $65.2K |
| Other Current Assets | -$34.9K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $17M |
| PP&E (Net) | $120.3K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $30.5K |
| Long-Term Investments | -$65.2K |
| Tax Assets | $13.7K |
| Other Non-Current Assets | $65.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $164.6K |
| TOTAL ASSETS | $17M |
| Account Payables | $2.7K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $27.6K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $382.7K |
| Long-Term Debt | $161.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $161.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $543.8K |
| Common Stock | $14.0K |
| Additional Paid-In Capital | $55M |
| Retained Earnings | -$39M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $379.7K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $17M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $17M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $17M |
| Total Debt | $161.0K |
| Net Debt | -$11M |