| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$37M | — | -$49M | — | 24.5% |
| EPS (Diluted) | $-1.22 | — | $-1.58 | — | 22.8% |
| Free Cash Flow | -$32M | — | -$39M | — | 18.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $571.0K |
| GROSS PROFIT | -$571.0K |
| R&D Expenses | $18M |
| Selling & Marketing | $100.0K |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | -$571.0K |
| Operating Expenses | $36M |
| Cost & Expenses | $37M |
| OPERATING INCOME | -$37M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $144.0K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$34M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$34M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$37M |
| EBITDA | -$33M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$34M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $603.0K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$32M |
| Capital Expenditure | -$180.0K |
| Acquisitions (Net) | $166.0K |
| Purchases of Investments | -$21M |
| Sales/Maturities of Investments | $60M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $38M |
| Net Debt Issuance | -$761.0K |
| Common Stock Repurchased | -$10M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$76.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$11M |
| FREE CASH FLOW | -$32M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13M |
| Short-Term Investments | $53M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $325.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $67M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $86.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $74M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $67.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $9M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $297M |
| Retained Earnings | -$232M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$209.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $65M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $65M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $74M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | -$7M |