| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $10M | — | $7M | — | 32.5% |
| Op. Income | -$8M | — | -$8M | — | 6.4% |
| Gross Margin | 63.0% | — | 52.7% | — | 10.3pp |
| Net Margin | -81.5% | — | -111.8% | — | 30.3pp |
| EPS (Diluted) | $-468.66 | — | $-509.82 | — | 8.1% |
| Free Cash Flow | -$5M | — | -$7M | — | 32.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $17M |
| OPERATING INCOME | -$8M |
| Interest Income | $3.0K |
| Interest Expense | $406.0K |
| Other Income/Expenses | $8M |
| INCOME BEFORE TAX | $0 |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$8M |
| D&A | $395.0K |
| EBIT | -$8M |
| EBITDA | -$7M |
| EPS | -$470 |
| EPS Diluted | -$469 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$8M |
| Depreciation & Amortization | $395.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $155.0K |
| Other Non-Cash Items | $139.0K |
| Change in Working Capital | $464.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$174.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $10.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$164.0K |
| Net Debt Issuance | $3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $733.0K |
| Other Current Assets | $184.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $8M |
| PP&E (Net) | $802.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $53.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $855.0K |
| TOTAL ASSETS | $9M |
| Account Payables | $669.0K |
| Short-Term Debt | $907.0K |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $852.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | $160.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $750.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $130M |
| Retained Earnings | -$125M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$2M |