| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $75M | — | -98.0% | — |
| Op. Income | $10M | $42M | — | -77.3% | — |
| Gross Margin | 30.7% | 100.0% | — | -69.3pp | — |
| Net Margin | 504.1% | 3.8% | — | 500.3pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.31 | $0.13 | — | 138.5% | — |
| Free Cash Flow | $25M | $35M | — | -29.4% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $455.3K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $687.7K |
| General & Administrative | $28M |
| SG&A Expenses | $28M |
| Other Expenses | -$37M |
| Operating Expenses | -$9M |
| Cost & Expenses | -$8M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $587.4K |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $455.3K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $687.7K |
| General & Administrative | $28M |
| SG&A Expenses | $28M |
| Other Expenses | -$37M |
| Operating Expenses | -$9M |
| Cost & Expenses | -$8M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $587.4K |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $18M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $25M |
| Capital Expenditure | -$256.2K |
| Acquisitions (Net) | $71.5K |
| Purchases of Investments | -$193M |
| Sales/Maturities of Investments | $195M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | -$41.1K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$868.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $25M |
| Net Change in Cash | $24M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $151M |
| Short-Term Investments | $108M |
| Net Receivables | $32M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $291M |
| PP&E (Net) | $28M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $176M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $943M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $104M |
| Deferred Revenue NC | $19M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1.0B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $40M |
| Additional Paid-In Capital | $73M |
| Retained Earnings | $214M |
| Treasury Stock | -$5M |
| Accum. Other Comp. Income | -$8M |
| Other Equity | $6M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $320M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $320M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $104M |
| Net Debt | -$47M |