| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | $0 | — | — |
| Op. Income | $3M | — | $7M | — | -54.7% |
| EPS (Diluted) | $0.13 | — | $0.30 | — | -56.7% |
| Free Cash Flow | $2M | — | $8M | — | -69.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | -$13M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $97M |
| General & Administrative | $24M |
| SG&A Expenses | $121M |
| Other Expenses | -$137M |
| Operating Expenses | -$16M |
| Cost & Expenses | -$3M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $857.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $19M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$8M |
| Change in Working Capital | $13M |
| OPERATING CASH FLOW | $10M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | $553.2K |
| Purchases of Investments | -$132M |
| Sales/Maturities of Investments | $129M |
| Other Investing Activities | -$10M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$12M |
| Net Debt Issuance | $3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $5M |
| Net Receivables | $14M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $25M |
| PP&E (Net) | $15M |
| Goodwill | $1M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $131M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $147M |
| TOTAL ASSETS | $418M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $818.8K |
| Deferred Revenue | $12.6B |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12.7B |
| Long-Term Debt | $13M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$13M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $329.3B |
| TOTAL LIABILITIES | $360M |
| Common Stock | $17M |
| Additional Paid-In Capital | $18M |
| Retained Earnings | $21M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $56M |
| Minority Interest | $2M |
| TOTAL EQUITY | $58M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $418M |
| Total Debt | $13M |
| Net Debt | $8M |