| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $16.4B | $14.3B | $11.2B | 14.2% | 45.7% |
| Op. Income | $400M | $314M | $334M | 27.6% | 19.8% |
| Gross Margin | 1.3% | 1.1% | 1.5% | 0.2pp | -0.2pp |
| Net Margin | 0.4% | 0.3% | 0.5% | 0.1pp | -0.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.38 | $0.91 | $1.21 | 51.6% | 14.0% |
| Free Cash Flow | $2.7B | -$608M | $766M | 542.0% | 250.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $16.4B |
| Cost of Revenue | $16.2B |
| GROSS PROFIT | $215M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $14M |
| General & Administrative | $30M |
| SG&A Expenses | $44M |
| Other Expenses | -$230M |
| Operating Expenses | -$185M |
| Cost & Expenses | $16.0B |
| OPERATING INCOME | $400M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $25M |
| Other Income/Expenses | -$313M |
| INCOME BEFORE TAX | $87M |
| Income Tax Expense | $23M |
| Net Income from Continuing Ops | $64M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $64M |
| Net Income Deductions | -$2M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $64M |
| D&A | $15M |
| EBIT | $112M |
| EBITDA | $127M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $16.4B |
| Cost of Revenue | $16.2B |
| GROSS PROFIT | $215M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $14M |
| General & Administrative | $30M |
| SG&A Expenses | $44M |
| Other Expenses | -$230M |
| Operating Expenses | -$185M |
| Cost & Expenses | $16.0B |
| OPERATING INCOME | $400M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $25M |
| Other Income/Expenses | -$313M |
| INCOME BEFORE TAX | $87M |
| Income Tax Expense | $23M |
| Net Income from Continuing Ops | $64M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $64M |
| Net Income Deductions | -$2M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $64M |
| D&A | $15M |
| EBIT | $112M |
| EBITDA | $127M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $64M |
| Depreciation & Amortization | $15M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $100.0K |
| Other Non-Cash Items | $14M |
| Change in Working Capital | $2.6B |
| OPERATING CASH FLOW | $2.7B |
| Capital Expenditure | -$17M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $200.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$17M |
| Net Debt Issuance | -$21M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$19M |
| FREE CASH FLOW | $2.7B |
| Net Change in Cash | $2.7B |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.3B |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $631M |
| Inventory | $547M |
| Other Current Assets | $7.4B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $16.6B |
| PP&E (Net) | $223M |
| Goodwill | $58M |
| Intangible Assets | $35M |
| Long-Term Investments | $4.2B |
| Tax Assets | $42M |
| Other Non-Current Assets | $102M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.6B |
| TOTAL ASSETS | $21.2B |
| Account Payables | $9.8B |
| Short-Term Debt | $471M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $10.9B |
| Long-Term Debt | $6.4B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2.8B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $9.3B |
| TOTAL LIABILITIES | $20.2B |
| Common Stock | $200.0K |
| Additional Paid-In Capital | $330M |
| Retained Earnings | $788M |
| Treasury Stock | -$69M |
| Accum. Other Comp. Income | -$43M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.0B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $21.2B |
| Total Debt | $7.0B |
| Net Debt | $5.7B |