| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $233.0K | $297.0K | $195.0K | -21.5% | 19.5% |
| Op. Income | -$2M | -$2M | -$2M | 4.9% | 12.3% |
| Gross Margin | 39.5% | 39.1% | 46.2% | 0.4pp | -6.7pp |
| Net Margin | -874.2% | -723.2% | -1195.9% | -151.0pp | 321.6pp |
| EPS (Diluted) | $-158.88 | $-377.00 | $-458.40 | 57.9% | 65.3% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$2M | -$2M | 10.4% | 3.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $233.0K |
| Cost of Revenue | $141.0K |
| GROSS PROFIT | $92.0K |
| R&D Expenses | $387.0K |
| Selling & Marketing | $54.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $8.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $8.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $36.0K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$159 |
| EPS Diluted | -$159 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $36.0K |
| Stock-Based Compensation | $166.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2.0K |
| Change in Working Capital | -$178.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$1.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$11.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$11.0K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $46.0K |
| Inventory | $815.0K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4M |
| PP&E (Net) | $564.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $22.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $586.0K |
| TOTAL ASSETS | $5M |
| Account Payables | $215.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $33.0K |
| Other Current Liabilities | $416.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $132.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $128M |
| Retained Earnings | -$124M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5M |
| Total Debt | $316.0K |
| Net Debt | -$2M |