| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | $7M | — | -7.5% | — |
| Op. Income | -$52M | $1M | — | -4314.8% | — |
| Gross Margin | -30.8% | -34.9% | — | 4.1pp | — |
| Net Margin | -571.4% | -1359.0% | — | 787.6pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.20 | $-0.68 | — | 69.9% | — |
| Free Cash Flow | -$53M | -$25M | — | -109.2% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | -$2M |
| R&D Expenses | $553.9K |
| Selling & Marketing | $961.0K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $38M |
| Operating Expenses | $50M |
| Cost & Expenses | $59M |
| OPERATING INCOME | -$52M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $29.4K |
| Other Income/Expenses | $14M |
| INCOME BEFORE TAX | -$38M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$38M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$38M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$38M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$38M |
| EBITDA | -$36M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$38M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $25M |
| Other Non-Cash Items | -$43M |
| Change in Working Capital | $171.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$51M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | -$137M |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $40.2K |
| Other Investing Activities | $202.4K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$141M |
| Net Debt Issuance | -$89.2K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$38M |
| NET CASH FROM FINANCING | $201M |
| FREE CASH FLOW | -$53M |
| Net Change in Cash | $9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $647M |
| Short-Term Investments | $73M |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $27M |
| Other Current Assets | $41M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $797M |
| PP&E (Net) | $39M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $186M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $234M |
| TOTAL ASSETS | $1.0B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $57M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $58M |
| Long-Term Debt | $587.5K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $587.5K |
| TOTAL LIABILITIES | $58M |
| Common Stock | $1.5B |
| Additional Paid-In Capital | $47M |
| Retained Earnings | -$544M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $6M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $973M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $973M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.0B |
| Total Debt | $890.8K |
| Net Debt | -$646M |