| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $67M | $86M | $109M | -22.4% | -38.2% |
| Op. Income | $14M | $7M | -$9M | 89.1% | 256.7% |
| Gross Margin | 41.7% | 24.7% | 29.6% | 17.1pp | 12.2pp |
| Net Margin | -30.5% | -248.5% | 9.4% | 218.0pp | -39.9pp |
| EPS (Diluted) | $-9.99 | $-104.91 | $5.10 | 90.5% | -295.9% |
| Free Cash Flow | -$6M | -$8M | -$54.0K | 24.6% | -10725.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $67M |
| Cost of Revenue | $39M |
| GROSS PROFIT | $28M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $53M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $110.0K |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | -$34M |
| INCOME BEFORE TAX | -$20M |
| Income Tax Expense | $4.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$20M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $14M |
| EPS | -$10 |
| EPS Diluted | -$10 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$20M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $230.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $18M |
| NET CASH FROM INVESTING | $13M |
| Net Debt Issuance | -$7M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$31.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$7M |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $18M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $13M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $43M |
| PP&E (Net) | $655M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $800.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $659M |
| TOTAL ASSETS | $703M |
| Account Payables | $15M |
| Short-Term Debt | $304M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $373M |
| Long-Term Debt | $605M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $609M |
| TOTAL LIABILITIES | $982M |
| Common Stock | $21.0K |
| Additional Paid-In Capital | $189M |
| Retained Earnings | -$468M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$279M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$279M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $703M |
| Total Debt | $910M |
| Net Debt | $892M |