| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $65M | $57M | $53M | 12.5% | 21.8% |
| Op. Income | $0 | $6M | $4M | -100.0% | -100.0% |
| Gross Margin | 23.5% | 22.3% | 18.8% | 1.2pp | 4.7pp |
| Net Margin | -28.5% | -21.2% | -25.9% | -7.2pp | -2.6pp |
| EPS (Diluted) | $-2.79 | $-1.91 | $-2.34 | -46.1% | -19.2% |
| Free Cash Flow | $636.0K | -$2M | -$1M | 132.1% | 153.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $65M |
| Cost of Revenue | $49M |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $65M |
| OPERATING INCOME | $0 |
| Interest Income | $139.0K |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | -$18M |
| INCOME BEFORE TAX | -$18M |
| Income Tax Expense | $83.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$18M |
| Net Income Deductions | $1M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$20M |
| D&A | $10M |
| EBIT | -$9M |
| EBITDA | $635.0K |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$18M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $641.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | -$7M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$522.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $636.0K |
| Net Change in Cash | $532.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $18M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $34M |
| PP&E (Net) | $594M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $596M |
| TOTAL ASSETS | $629M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $64M |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $548.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $120M |
| Long-Term Debt | $565M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $61.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $565M |
| TOTAL LIABILITIES | $686M |
| Common Stock | $78.0K |
| Additional Paid-In Capital | $300M |
| Retained Earnings | -$404M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$57M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$57M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $629M |
| Total Debt | $629M |
| Net Debt | $626M |