| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $53M | $51M | $47M | 2.2% | 10.9% |
| Op. Income | $2M | $1M | $488.0K | 30.7% | 237.5% |
| Gross Margin | 21.1% | 18.5% | 20.8% | 2.6pp | 0.3pp |
| Net Margin | -14.1% | -32.4% | 103.5% | 18.3pp | -117.6pp |
| EPS (Diluted) | $-1.34 | $-2.63 | $23.49 | 49.0% | -105.7% |
| Free Cash Flow | -$8M | -$6M | $1M | -26.7% | -853.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $53M |
| Cost of Revenue | $42M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $51M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $2.0K |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | -$9M |
| INCOME BEFORE TAX | -$7M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $10M |
| EBIT | -$8M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$7M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$4M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | -$4M |
| Common Stock Repurchased | -$219.0K |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | -$358.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$7M |
| FREE CASH FLOW | -$8M |
| Net Change in Cash | -$14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $33M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $14M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $61M |
| PP&E (Net) | $626M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $628M |
| TOTAL ASSETS | $690M |
| Account Payables | $44M |
| Short-Term Debt | $48M |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $734.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $97M |
| Long-Term Debt | $621M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $181.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $621M |
| TOTAL LIABILITIES | $718M |
| Common Stock | $68.0K |
| Additional Paid-In Capital | $297M |
| Retained Earnings | -$367M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$28M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$28M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $690M |
| Total Debt | $669M |
| Net Debt | $637M |