| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $46M | $67M | $106M | -30.9% | -56.1% |
| Op. Income | $2M | $14M | $12M | -83.4% | -81.7% |
| Gross Margin | 20.8% | 41.7% | 30.2% | -21.0pp | -9.4pp |
| Net Margin | 83.7% | -30.5% | -44.6% | 114.2pp | 128.4pp |
| EPS (Diluted) | $18.80 | $-9.99 | $-23.86 | 288.2% | 178.8% |
| Free Cash Flow | $1M | -$6M | -$10M | 119.8% | 111.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $46M |
| Cost of Revenue | $37M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $44M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $4.0K |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | $37M |
| INCOME BEFORE TAX | $39M |
| Income Tax Expense | $63.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $39M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $39M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $39M |
| D&A | $9M |
| EBIT | -$7M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $19 |
| EPS Diluted | $19 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $46M |
| Cost of Revenue | $37M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $44M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $4.0K |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | $37M |
| INCOME BEFORE TAX | $39M |
| Income Tax Expense | $63.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $39M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $39M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $39M |
| D&A | $9M |
| EBIT | -$7M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $19 |
| EPS Diluted | $19 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $39M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $166.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$46M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $17M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $35M |
| PP&E (Net) | $648M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $652M |
| TOTAL ASSETS | $687M |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $261M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $321M |
| Long-Term Debt | $602M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $606M |
| TOTAL LIABILITIES | $927M |
| Common Stock | $22.0K |
| Additional Paid-In Capital | $189M |
| Retained Earnings | -$429M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$240M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$240M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $687M |
| Total Debt | $864M |
| Net Debt | $848M |