| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $254M | $311M | $261M | -18.3% | -2.6% |
| Op. Income | $12M | $55M | $36M | -77.6% | -65.3% |
| Gross Margin | 8.2% | 21.1% | 27.6% | -13.0pp | -19.4pp |
| Net Margin | 0.7% | 11.3% | 7.9% | -10.6pp | -7.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.03 | $0.64 | $0.35 | -94.8% | -90.5% |
| Free Cash Flow | -$382.0K | $1M | -$40M | -137.3% | 99.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $254M |
| Cost of Revenue | $234M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $8M |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $242M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | -$9M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $24M |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $36M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $254M |
| Cost of Revenue | $234M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $8M |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $242M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | -$9M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $24M |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $36M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $24M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $565.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$19M |
| OPERATING CASH FLOW | $8M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$410.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $25M |
| Other Investing Activities | $8M |
| NET CASH FROM INVESTING | $24M |
| Net Debt Issuance | -$38M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $417.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$38M |
| FREE CASH FLOW | -$382.0K |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $27M |
| Short-Term Investments | $108M |
| Net Receivables | $45M |
| Inventory | $8M |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $214M |
| PP&E (Net) | $1.0B |
| Goodwill | $222M |
| Intangible Assets | $81M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $62M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.4B |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $61M |
| Short-Term Debt | $76M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $139M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $367M |
| Long-Term Debt | $290M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $19M |
| Other Non-Current Liabilities | $103M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $690M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $592.0K |
| Additional Paid-In Capital | $521M |
| Retained Earnings | $131M |
| Treasury Stock | -$106M |
| Accum. Other Comp. Income | -$217.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $547M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $547M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $681M |
| Net Debt | $654M |