| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.3B | $1.1B | $1.3B | 15.2% | 0.1% |
| Op. Income | -$288M | -$435M | -$25M | 33.9% | -1044.6% |
| Gross Margin | 63.0% | 58.6% | 65.4% | 4.3pp | -2.4pp |
| Net Margin | -22.2% | -31.9% | 1.7% | 9.7pp | -23.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.18 | $-0.22 | $0.01 | 18.2% | -1433.3% |
| Free Cash Flow | $78M | $18M | $161M | 332.7% | -51.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.3B |
| Cost of Revenue | $481M |
| GROSS PROFIT | $818M |
| R&D Expenses | $585M |
| Selling & Marketing | $295M |
| General & Administrative | $226M |
| SG&A Expenses | $521M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1.1B |
| Cost & Expenses | $1.6B |
| OPERATING INCOME | -$288M |
| Interest Income | $29M |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$284M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | -$288M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$288M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$288M |
| D&A | $48M |
| EBIT | -$279M |
| EBITDA | -$230M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$288M |
| Depreciation & Amortization | $48M |
| Stock-Based Compensation | $451M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $22M |
| Change in Working Capital | -$108M |
| OPERATING CASH FLOW | $125M |
| Capital Expenditure | -$47M |
| Acquisitions (Net) | -$35M |
| Purchases of Investments | -$767M |
| Sales/Maturities of Investments | $729M |
| Other Investing Activities | $16.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$121M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$501M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $401.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$500M |
| FREE CASH FLOW | $78M |
| Net Change in Cash | -$496M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.4B |
| Short-Term Investments | $2.5B |
| Net Receivables | $1.2B |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5.3B |
| PP&E (Net) | $643M |
| Goodwill | $1.6B |
| Intangible Assets | $204M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $280M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.8B |
| TOTAL ASSETS | $8.0B |
| Account Payables | $182M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $51M |
| Other Current Liabilities | $691M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.2B |
| Long-Term Debt | $3.7B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $104M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4.2B |
| TOTAL LIABILITIES | $5.4B |
| Common Stock | $15.0K |
| Additional Paid-In Capital | $13.3B |
| Retained Earnings | -$10.2B |
| Treasury Stock | -$501M |
| Accum. Other Comp. Income | -$14M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8.0B |
| Total Debt | $4.2B |
| Net Debt | $2.8B |