| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $15M | $13M | $9M | 14.6% | 58.3% |
| Op. Income | -$910.7K | $527.2K | -$6M | -272.7% | 84.5% |
| Gross Margin | 14.1% | 16.1% | 5.4% | -2.0pp | 8.7pp |
| Net Margin | -12.6% | 5.8% | -53.8% | -18.4pp | 41.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.04 | $0.02 | $-0.11 | -350.3% | 62.0% |
| Free Cash Flow | -$4M | $2M | -$3M | -265.6% | -49.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $15M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $413.5K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | -$910.7K |
| Interest Income | $26.4K |
| Interest Expense | $449.2K |
| Other Income/Expenses | -$456.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $491.1K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $401.4K |
| EBIT | -$918.0K |
| EBITDA | -$516.6K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $401.4K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $207.3K |
| Other Non-Cash Items | -$134.8K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$28.0K |
| Acquisitions (Net) | -$267 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$28.3K |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$47.6K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $22M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $32M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $15M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $33M |
| TOTAL ASSETS | $64M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $28M |
| Deferred Revenue | $9M |
| Other Current Liabilities | $18M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $63M |
| Long-Term Debt | $11M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $67.5K |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $19M |
| TOTAL LIABILITIES | $82M |
| Common Stock | $41.0K |
| Additional Paid-In Capital | $56M |
| Retained Earnings | -$70M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$18M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$18M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $64M |
| Total Debt | $44M |
| Net Debt | $40M |