| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $59M | $57M | $53M | 3.9% | 11.8% |
| Op. Income | -$3M | -$1M | -$13M | -147.4% | 79.5% |
| Gross Margin | 78.5% | 79.1% | 77.1% | -0.6pp | 1.4pp |
| Net Margin | -4.6% | -6.0% | -22.4% | 1.4pp | 17.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.03 | $-0.04 | $-0.15 | 20.7% | 77.1% |
| Free Cash Flow | $10M | $4M | -$1M | 175.7% | 882.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $59M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $46M |
| R&D Expenses | $14M |
| Selling & Marketing | $25M |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $35M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $49M |
| Cost & Expenses | $62M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $455.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $455.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $504.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$164.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $263.0K |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | $10M |
| Capital Expenditure | -$364.0K |
| Acquisitions (Net) | -$4M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$168.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | -$25M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$22M |
| FREE CASH FLOW | $10M |
| Net Change in Cash | -$17M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $65M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $41M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $113M |
| PP&E (Net) | $64M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $21M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $107M |
| TOTAL ASSETS | $219M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $108M |
| Other Current Liabilities | $26M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $162M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $723.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $39M |
| TOTAL LIABILITIES | $200M |
| Common Stock | $221.0K |
| Additional Paid-In Capital | $374M |
| Retained Earnings | -$356M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $355.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $19M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $19M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $219M |
| Total Debt | $41M |
| Net Debt | -$24M |