| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $193M | — | $138M | — | 40.4% |
| Op. Income | -$88M | — | -$66M | — | -32.9% |
| Gross Margin | 72.4% | — | 76.9% | — | -4.5pp |
| Net Margin | -43.3% | — | -50.1% | — | 6.8pp |
| EPS (Diluted) | $-1.10 | — | $-1.30 | — | 15.4% |
| Free Cash Flow | -$77M | — | -$31M | — | -151.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $193M |
| Cost of Revenue | $53M |
| GROSS PROFIT | $140M |
| R&D Expenses | $60M |
| Selling & Marketing | $123M |
| General & Administrative | $45M |
| SG&A Expenses | $168M |
| Other Expenses | $290.0K |
| Operating Expenses | $228M |
| Cost & Expenses | $281M |
| OPERATING INCOME | -$88M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$83M |
| Income Tax Expense | $516.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$84M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$84M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$84M |
| D&A | $11M |
| EBIT | -$88M |
| EBITDA | -$77M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$84M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $17M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $950.0K |
| Change in Working Capital | $9M |
| OPERATING CASH FLOW | -$46M |
| Capital Expenditure | -$31M |
| Acquisitions (Net) | -$3M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$33M |
| Net Debt Issuance | $25M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $4M |
| NET CASH FROM FINANCING | $29M |
| FREE CASH FLOW | -$77M |
| Net Change in Cash | -$51M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $78M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $39M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $22M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $142M |
| PP&E (Net) | $73M |
| Goodwill | $13M |
| Intangible Assets | $10M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $104M |
| TOTAL ASSETS | $246M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $25M |
| Deferred Revenue | $93M |
| Other Current Liabilities | $346.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $181M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $974.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $43M |
| TOTAL LIABILITIES | $224M |
| Common Stock | $210.0K |
| Additional Paid-In Capital | $346M |
| Retained Earnings | -$324M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$367.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $22M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $22M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $246M |
| Total Debt | $74M |
| Net Debt | -$4M |