| Metric | FY 2012 | Prior Q | FY 2011 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | — | $2M | — | -46.9% |
| Op. Income | -$5M | — | -$5M | — | -8.0% |
| Gross Margin | 32.0% | — | 63.8% | — | -31.9pp |
| Net Margin | -157.2% | — | -576.6% | — | 419.3pp |
| EPS (Diluted) | $-2.68 | — | $-21.69 | — | 87.6% |
| Free Cash Flow | -$1M | — | -$343.6K | — | -256.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $798.5K |
| GROSS PROFIT | $375.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $166.5K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $61.2K |
| EBIT | -$628.0K |
| EBITDA | -$469.8K |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $61.2K |
| Stock-Based Compensation | $675.2K |
| Deferred Income Tax | -$4M |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $734.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $371.8K |
| NET CASH FROM INVESTING | $371.8K |
| Net Debt Issuance | $781.3K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $15.2K |
| NET CASH FROM FINANCING | $896.6K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $42.3K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $45.9K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $204.0K |
| Inventory | $454.2K |
| Other Current Assets | $328.2K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $344.5K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $349.6K |
| TOTAL ASSETS | $1M |
| Account Payables | $205.2K |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $189.3K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $189.3K |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $68.8K |
| Additional Paid-In Capital | $35M |
| Retained Earnings | -$39M |
| Treasury Stock | -$12.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $2M |