| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | — | $910.4K | — | 142.7% |
| Op. Income | -$5M | — | -$3M | — | -63.3% |
| Gross Margin | 63.8% | — | 40.9% | — | 22.9pp |
| Net Margin | -576.6% | — | -564.1% | — | -12.5pp |
| EPS (Diluted) | $-21.69 | — | $-14.34 | — | -51.3% |
| Free Cash Flow | -$343.6K | — | -$1M | — | 73.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $799.6K |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $470.6K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $277.8K |
| Interest Expense | $262.3K |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | -$13M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$13M |
| D&A | $470.6K |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | -$22 |
| EPS Diluted | -$22 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$13M |
| Depreciation & Amortization | $470.6K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $12M |
| Change in Working Capital | $202.9K |
| OPERATING CASH FLOW | -$343.6K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $453.5K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $219.4K |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$343.6K |
| Net Change in Cash | -$47.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3.6K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $271.2K |
| Other Current Assets | $142.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $432.7K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $4M |
| Account Payables | $4.8K |
| Short-Term Debt | $558.2K |
| Deferred Revenue | $902.3K |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7M |
| Long-Term Debt | $809.7K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $809.7K |
| TOTAL LIABILITIES | $8M |
| Common Stock | $58.8K |
| Additional Paid-In Capital | $33M |
| Retained Earnings | -$37M |
| Treasury Stock | -$12.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$85.9K |
| Other Equity | $85.9K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | $1M |