| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $288.0K | — | $290.2K | — | -0.7% |
| Op. Income | -$2M | — | -$2M | — | -4.7% |
| Gross Margin | -283.7% | — | -43.7% | — | -240.0pp |
| Net Margin | -799.4% | — | -611.1% | — | -188.4pp |
| EPS (Diluted) | $-7.92 | — | $-8.08 | — | 2.0% |
| Free Cash Flow | -$1M | — | -$1M | — | -22.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $288.0K |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | -$817.2K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $900.1K |
| SG&A Expenses | $900.1K |
| Other Expenses | $124.8K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $12.8K |
| Interest Expense | $473.3K |
| Other Income/Expenses | -$460.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $124.8K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$8 |
| EPS Diluted | -$8 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $124.8K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $358.6K |
| Change in Working Capital | $523.7K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $240 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $240 |
| NET CASH FROM INVESTING | $240 |
| Net Debt Issuance | $1M |
| Common Stock Repurchased | -$92.1K |
| Common Dividends Paid | -$370.6K |
| Other Financing Activities | $370.6K |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$5.5K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | -$4.4K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $30.0K |
| Inventory | $130.7K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $156.3K |
| PP&E (Net) | $2.8K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $32.9K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $5M |
| Account Payables | $261.2K |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $316.9K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $32.9K |
| Additional Paid-In Capital | $20M |
| Retained Earnings | -$17M |
| Treasury Stock | -$12.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$83.1K |
| Other Equity | -$292.1K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | $1M |