| Metric | FY 2024 | Prior Q | FY 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $869M | — | $757M | — | 14.8% |
| Op. Income | -$34M | — | $159M | — | -121.5% |
| Gross Margin | 43.0% | — | 63.3% | — | -20.3pp |
| Net Margin | -125.7% | — | 8.1% | — | -133.8pp |
| EPS (Diluted) | $-17.03 | — | $0.96 | — | -1874.0% |
| Free Cash Flow | -$125M | — | $98M | — | -227.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $869M |
| Cost of Revenue | $495M |
| GROSS PROFIT | $374M |
| R&D Expenses | $186M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $222M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $408M |
| Cost & Expenses | $903M |
| OPERATING INCOME | -$34M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $106M |
| Other Income/Expenses | -$1.0B |
| INCOME BEFORE TAX | -$1.0B |
| Income Tax Expense | $51M |
| Net Income from Continuing Ops | -$1.1B |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1.1B |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1.1B |
| D&A | $84M |
| EBIT | -$34M |
| EBITDA | $50M |
| EPS | -$17 |
| EPS Diluted | -$17 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1.1B |
| Depreciation & Amortization | $84M |
| Stock-Based Compensation | $40M |
| Deferred Income Tax | $41M |
| Other Non-Cash Items | $915M |
| Change in Working Capital | -$82M |
| OPERATING CASH FLOW | -$94M |
| Capital Expenditure | -$31M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$930.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $7M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$23M |
| Net Debt Issuance | $43M |
| Common Stock Repurchased | -$7M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$32M |
| NET CASH FROM FINANCING | $11M |
| FREE CASH FLOW | -$125M |
| Net Change in Cash | -$107M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $129M |
| Short-Term Investments | $15M |
| Net Receivables | $134M |
| Inventory | $145M |
| Other Current Assets | $82M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $534M |
| PP&E (Net) | $177M |
| Goodwill | $541M |
| Intangible Assets | $36M |
| Long-Term Investments | $43M |
| Tax Assets | $18M |
| Other Non-Current Assets | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $840M |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $45M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $54M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $217M |
| Long-Term Debt | $1.4B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $21M |
| Other Non-Current Liabilities | $49M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.5B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.7B |
| Common Stock | $785.0K |
| Additional Paid-In Capital | $485M |
| Retained Earnings | -$234M |
| Treasury Stock | -$557M |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$307M |
| Minority Interest | $184.0K |
| TOTAL EQUITY | -$307M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $1.4B |
| Net Debt | $1.3B |