| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $14M | $17M | — | -18.0% | — |
| Op. Income | -$11M | -$8M | — | -34.3% | — |
| Gross Margin | -21.4% | -0.2% | — | -21.2pp | — |
| Net Margin | -78.6% | -52.4% | — | -26.2pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.06 | $-1.46 | — | 96.2% | — |
| Free Cash Flow | $14M | -$17M | — | 182.8% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $14M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | -$3M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $24M |
| OPERATING INCOME | -$11M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $49.0K |
| Other Income/Expenses | $175.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$11M |
| Income Tax Expense | -$21.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$11M |
| D&A | $78.0K |
| EBIT | -$11M |
| EBITDA | -$11M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11M |
| Depreciation & Amortization | $78.0K |
| Stock-Based Compensation | $417.0K |
| Deferred Income Tax | $5M |
| Other Non-Cash Items | $137.0K |
| Change in Working Capital | $19M |
| OPERATING CASH FLOW | $14M |
| Capital Expenditure | -$24.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$24.0K |
| Net Debt Issuance | -$139.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$139.0K |
| FREE CASH FLOW | $14M |
| Net Change in Cash | $14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $39M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $21M |
| Inventory | $18M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $88M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $16M |
| TOTAL ASSETS | $104M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $19M |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $33M |
| Long-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue NC | $34M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $516.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $38M |
| TOTAL LIABILITIES | $71M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $4M |
| Retained Earnings | -$83M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $235.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $33M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $33M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $104M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | -$34M |