| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $41M | $49M | $58M | -16.5% | -30.3% |
| Op. Income | -$12M | -$7M | -$10M | -69.7% | -18.0% |
| Gross Margin | 33.2% | 35.7% | 23.3% | -2.4pp | 9.9pp |
| Net Margin | -24.5% | -9.5% | -13.3% | -15.0pp | -11.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.05 | $-0.02 | $-0.04 | -118.9% | -30.3% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$15M | $14M | 85.2% | -115.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $41M |
| Cost of Revenue | $27M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $7M |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $25M |
| Cost & Expenses | $52M |
| OPERATING INCOME | -$12M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$10M |
| Income Tax Expense | $18.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$10M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$12M |
| EBITDA | -$12M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$10M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$22M |
| Change in Working Capital | $23M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | $1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$17M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$333.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$17M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$24M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $163M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $63M |
| Inventory | $36M |
| Other Current Assets | $23M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $285M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $117M |
| Intangible Assets | $24M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $164M |
| TOTAL ASSETS | $449M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $50M |
| Other Current Liabilities | $27M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $86M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $50M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $57M |
| TOTAL LIABILITIES | $143M |
| Common Stock | $19.0K |
| Additional Paid-In Capital | $636M |
| Retained Earnings | -$331M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $49.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $305M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $305M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $449M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$156M |