| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $58M | $53M | $48M | 8.8% | 22.3% |
| Op. Income | -$10M | -$12M | -$27M | 17.7% | 62.7% |
| Gross Margin | 23.3% | 18.5% | 2.5% | 4.8pp | 20.8pp |
| Net Margin | -13.3% | -19.4% | -54.6% | 6.1pp | 41.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.04 | $-0.05 | $-0.13 | 26.1% | 70.5% |
| Free Cash Flow | $14M | -$7M | -$45M | 317.5% | 131.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $58M |
| Cost of Revenue | $45M |
| GROSS PROFIT | $14M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $23M |
| Cost & Expenses | $68M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$8M |
| Income Tax Expense | -$33.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$8M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | -$9M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$8M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$340.0K |
| Change in Working Capital | $18M |
| OPERATING CASH FLOW | $14M |
| Capital Expenditure | -$67.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$918.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$985.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$421.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $778.0K |
| FREE CASH FLOW | $14M |
| Net Change in Cash | $14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $211M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $64M |
| Inventory | $48M |
| Other Current Assets | $13M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $344M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $117M |
| Intangible Assets | $34M |
| Long-Term Investments | $247.0K |
| Tax Assets | -$247.0K |
| Other Non-Current Assets | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $171M |
| TOTAL ASSETS | $516M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $93M |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $124M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $44M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $49M |
| TOTAL LIABILITIES | $172M |
| Common Stock | $20.0K |
| Additional Paid-In Capital | $626M |
| Retained Earnings | -$282M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$269.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $343M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $343M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $516M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$211M |