| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $48M | $42M | $35M | 12.0% | 35.2% |
| Op. Income | -$27M | -$27M | -$27M | 1.3% | -0.5% |
| Gross Margin | 2.5% | 2.3% | -19.3% | 0.2pp | 21.8pp |
| Net Margin | -54.6% | -60.3% | -76.0% | 5.7pp | 21.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.13 | $-0.13 | $-0.14 | 0.0% | 7.1% |
| Free Cash Flow | -$45M | -$8M | -$24M | -451.8% | -90.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $48M |
| Cost of Revenue | $46M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $28M |
| Cost & Expenses | $74M |
| OPERATING INCOME | -$27M |
| Interest Income | $506.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $796.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$26M |
| Income Tax Expense | $81.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$26M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$27M |
| EBITDA | -$25M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$26M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | -$22M |
| OPERATING CASH FLOW | -$45M |
| Capital Expenditure | -$332.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$839.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$380.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $761.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $381.0K |
| FREE CASH FLOW | -$45M |
| Net Change in Cash | -$46M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $210M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $64M |
| Inventory | $61M |
| Other Current Assets | $23M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $364M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $118M |
| Intangible Assets | $32M |
| Long-Term Investments | $495.0K |
| Tax Assets | -$495.0K |
| Other Non-Current Assets | $31M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $188M |
| TOTAL ASSETS | $551M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $64M |
| Other Current Liabilities | $17M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $98M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $64M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $71M |
| TOTAL LIABILITIES | $169M |
| Common Stock | $20.0K |
| Additional Paid-In Capital | $612M |
| Retained Earnings | -$230M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $382M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $382M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $551M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$210M |