| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $274M | $317M | $260M | -13.4% | 5.5% |
| Op. Income | $44M | $55M | $42M | -21.5% | 4.6% |
| Gross Margin | 35.6% | 36.1% | 38.5% | -0.6pp | -3.0pp |
| Net Margin | 11.0% | 12.3% | 7.0% | -1.3pp | 4.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.30 | $0.38 | $0.19 | -21.1% | 57.9% |
| Free Cash Flow | $42M | $37M | $37M | 11.9% | 12.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $274M |
| Cost of Revenue | $177M |
| GROSS PROFIT | $98M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $54M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $54M |
| Cost & Expenses | $231M |
| OPERATING INCOME | $44M |
| Interest Income | $14.0K |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $37M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $30M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $30M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $30M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $43M |
| EBITDA | $49M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $274M |
| Cost of Revenue | $177M |
| GROSS PROFIT | $98M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $54M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $54M |
| Cost & Expenses | $231M |
| OPERATING INCOME | $44M |
| Interest Income | $14.0K |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $37M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $30M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $30M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $30M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $43M |
| EBITDA | $49M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $30M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $43M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$873.0K |
| Net Debt Issuance | -$78.0K |
| Common Stock Repurchased | -$31M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $420.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$31M |
| FREE CASH FLOW | $42M |
| Net Change in Cash | $11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $67M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $133M |
| Inventory | $125M |
| Other Current Assets | $21M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $352M |
| PP&E (Net) | $65M |
| Goodwill | $543M |
| Intangible Assets | $1.1B |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $29M |
| Other Non-Current Assets | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.8B |
| TOTAL ASSETS | $2.1B |
| Account Payables | $62M |
| Short-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $19M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $102M |
| Long-Term Debt | $403M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $134M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $582M |
| TOTAL LIABILITIES | $684M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | $214M |
| Treasury Stock | -$62M |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.1B |
| Total Debt | $454M |
| Net Debt | $387M |