| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $260M | $284M | $222M | -8.5% | 16.9% |
| Op. Income | $42M | $61M | $29M | -31.5% | 41.5% |
| Gross Margin | 38.5% | 41.1% | 37.7% | -2.6pp | 0.8pp |
| Net Margin | 7.0% | 2.1% | 19.5% | 4.9pp | -12.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.19 | $0.06 | $0.12 | 216.7% | 58.3% |
| Free Cash Flow | $37M | $49M | $34M | -24.1% | 9.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $260M |
| Cost of Revenue | $160M |
| GROSS PROFIT | $100M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $58M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $58M |
| Cost & Expenses | $218M |
| OPERATING INCOME | $42M |
| Interest Income | $80.0K |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$14M |
| INCOME BEFORE TAX | $27M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $18M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $18M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $34M |
| EBITDA | $41M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $260M |
| Cost of Revenue | $160M |
| GROSS PROFIT | $100M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $58M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $58M |
| Cost & Expenses | $218M |
| OPERATING INCOME | $42M |
| Interest Income | $80.0K |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$14M |
| INCOME BEFORE TAX | $27M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $18M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $18M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $34M |
| EBITDA | $41M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $18M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$4M |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | $10M |
| OPERATING CASH FLOW | $41M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | -$50M |
| Common Stock Repurchased | $320.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$435.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$50M |
| FREE CASH FLOW | $37M |
| Net Change in Cash | -$15M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $75M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $111M |
| Inventory | $97M |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $299M |
| PP&E (Net) | $63M |
| Goodwill | $543M |
| Intangible Assets | $1.1B |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $28M |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.8B |
| TOTAL ASSETS | $2.1B |
| Account Payables | $60M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $22M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $114M |
| Long-Term Debt | $451M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $122M |
| Other Non-Current Liabilities | $160M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $778M |
| TOTAL LIABILITIES | $891M |
| Common Stock | $959.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | $106M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | -$818.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.1B |
| Total Debt | $500M |
| Net Debt | $425M |