| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $20M | $17M | $15M | 17.2% | 33.6% |
| Op. Income | $3M | $2M | -$981.0K | 77.1% | 372.5% |
| Gross Margin | 26.1% | 23.3% | 12.2% | 2.8pp | 14.0pp |
| Net Margin | 10.1% | 6.8% | -5.3% | 3.2pp | 15.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.37 | $0.21 | $-0.15 | 76.2% | 346.7% |
| Free Cash Flow | $998.0K | -$3M | $827.0K | 138.8% | 20.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $20M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $791.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $17M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $7.0K |
| Interest Expense | $59.0K |
| Other Income/Expenses | -$60.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $632.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $653.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $20M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $791.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $17M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $7.0K |
| Interest Expense | $59.0K |
| Other Income/Expenses | -$60.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $632.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $653.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $653.0K |
| Stock-Based Compensation | $30.0K |
| Deferred Income Tax | -$1.0K |
| Other Non-Cash Items | $162.0K |
| Change in Working Capital | -$118.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$352.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$159.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$159.0K |
| FREE CASH FLOW | $998.0K |
| Net Change in Cash | $487.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $18M |
| Inventory | $7M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $34M |
| PP&E (Net) | $30M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $451.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $30M |
| TOTAL ASSETS | $64M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $668.0K |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $15M |
| Long-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue NC | $6M |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $12M |
| TOTAL LIABILITIES | $27M |
| Common Stock | $54.0K |
| Additional Paid-In Capital | $8M |
| Retained Earnings | $30M |
| Treasury Stock | -$102.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $37M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $37M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $64M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | -$2M |