| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $13M | $14M | $10M | -11.4% | 23.1% |
| Op. Income | $54.0K | -$74.0K | -$173.0K | 173.0% | 131.2% |
| Gross Margin | 16.9% | 17.3% | 15.8% | -0.4pp | 1.1pp |
| Net Margin | 0.6% | 0.0% | -1.1% | 0.6pp | 1.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.02 | $0.00 | $-0.02 | 694.7% | 166.2% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$2M | -$1M | -35.2% | -95.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $13M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $762.0K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | $54.0K |
| Interest Income | $6.0K |
| Interest Expense | $64.0K |
| Other Income/Expenses | $49.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $103.0K |
| Income Tax Expense | $23.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $80.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $80.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $80.0K |
| D&A | $594.0K |
| EBIT | $167.0K |
| EBITDA | $761.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $13M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $762.0K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | $54.0K |
| Interest Income | $6.0K |
| Interest Expense | $64.0K |
| Other Income/Expenses | $49.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $103.0K |
| Income Tax Expense | $23.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $80.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $80.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $80.0K |
| D&A | $594.0K |
| EBIT | $167.0K |
| EBITDA | $761.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $80.0K |
| Depreciation & Amortization | $594.0K |
| Stock-Based Compensation | $85.0K |
| Deferred Income Tax | $1.0K |
| Other Non-Cash Items | $10.0K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $82.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$153.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$153.0K |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $21M |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $31M |
| PP&E (Net) | $26M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $243.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $26M |
| TOTAL ASSETS | $56M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $700.0K |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $13M |
| Long-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $10M |
| TOTAL LIABILITIES | $23M |
| Common Stock | $53.0K |
| Additional Paid-In Capital | $8M |
| Retained Earnings | $26M |
| Treasury Stock | -$102.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $33M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $33M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $56M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | $2M |