| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $60M | — | $50M | — | 18.8% |
| Op. Income | $1M | — | $854.0K | — | 30.9% |
| Gross Margin | 17.9% | — | 18.9% | — | -1.0pp |
| Net Margin | 1.3% | — | 1.6% | — | -0.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.15 | — | $0.15 | — | 0.0% |
| Free Cash Flow | $3M | — | -$9M | — | 130.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $60M |
| Cost of Revenue | $49M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $58M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $24.0K |
| Interest Expense | $255.0K |
| Other Income/Expenses | $205.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $528.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $795.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $795.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $795.0K |
| D&A | $2M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $60M |
| Cost of Revenue | $49M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $58M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $24.0K |
| Interest Expense | $255.0K |
| Other Income/Expenses | $205.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $528.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $795.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $795.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $795.0K |
| D&A | $2M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $795.0K |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $375.0K |
| Deferred Income Tax | -$434.0K |
| Other Non-Cash Items | -$366.0K |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | $8M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $346.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | -$619.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$619.0K |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $9M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $18M |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $33M |
| PP&E (Net) | $28M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $343.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $28M |
| TOTAL ASSETS | $61M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $636.0K |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $16M |
| Long-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue NC | $4M |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $11M |
| TOTAL LIABILITIES | $27M |
| Common Stock | $54.0K |
| Additional Paid-In Capital | $8M |
| Retained Earnings | $26M |
| Treasury Stock | -$102.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $34M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $34M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $61M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | -$3M |