| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $30M | — | $32M | — | -5.3% |
| Op. Income | $960.6K | — | $3M | — | -62.3% |
| Gross Margin | 22.4% | — | 24.3% | — | -1.9pp |
| Net Margin | 1.4% | — | 4.0% | — | -2.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.09 | — | $-0.18 | — | 150.0% |
| Free Cash Flow | $1M | — | $258.6K | — | 289.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $30M |
| Cost of Revenue | $23M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $29M |
| OPERATING INCOME | $960.6K |
| Interest Income | $28.0K |
| Interest Expense | $343.1K |
| Other Income/Expenses | -$271.6K |
| INCOME BEFORE TAX | $689.0K |
| Income Tax Expense | $268.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $421.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $421.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $421.0K |
| D&A | $642.8K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $30M |
| Cost of Revenue | $23M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $29M |
| OPERATING INCOME | $960.6K |
| Interest Income | $28.0K |
| Interest Expense | $343.1K |
| Other Income/Expenses | -$271.6K |
| INCOME BEFORE TAX | $689.0K |
| Income Tax Expense | $268.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $421.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $421.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $421.0K |
| D&A | $642.8K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $421.0K |
| Depreciation & Amortization | $642.8K |
| Stock-Based Compensation | $142.9K |
| Deferred Income Tax | $38.0K |
| Other Non-Cash Items | -$44.6K |
| Change in Working Capital | $462.2K |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$654.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $77.9K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$576.9K |
| Net Debt Issuance | -$4.6K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4.6K |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $471.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $11M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $163.7K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4M |
| TOTAL ASSETS | $16M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $858.4K |
| Other Current Liabilities | $858.4K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $317.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $9M |
| Common Stock | $46.7K |
| Additional Paid-In Capital | $5M |
| Retained Earnings | $2M |
| Treasury Stock | -$102.3K |
| Accum. Other Comp. Income | -$8M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $16M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | $3M |