| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.3B | $1.8B | $1.4B | -28.8% | -5.3% |
| Op. Income | $99M | $215M | $92M | -54.0% | 8.0% |
| Gross Margin | 17.6% | 18.7% | 15.5% | -1.1pp | 2.1pp |
| Net Margin | 6.7% | 9.8% | 5.7% | -3.1pp | 1.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.15 | $0.31 | $0.14 | -51.6% | 7.1% |
| Free Cash Flow | $190M | $151M | -$239M | 25.8% | 179.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.3B |
| Cost of Revenue | $1.1B |
| GROSS PROFIT | $226M |
| R&D Expenses | $78M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $50M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $127M |
| Cost & Expenses | $1.2B |
| OPERATING INCOME | $99M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $97M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $86M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $86M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $86M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $99M |
| EBITDA | $108M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.3B |
| Cost of Revenue | $1.1B |
| GROSS PROFIT | $226M |
| R&D Expenses | $78M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $50M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $127M |
| Cost & Expenses | $1.2B |
| OPERATING INCOME | $99M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $97M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $86M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $86M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $86M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $99M |
| EBITDA | $108M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $86M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $14M |
| Deferred Income Tax | -$53M |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $140M |
| OPERATING CASH FLOW | $198M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8M |
| Net Debt Issuance | $15M |
| Common Stock Repurchased | -$147M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $551.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$131M |
| FREE CASH FLOW | $190M |
| Net Change in Cash | $58M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $363M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $783M |
| Inventory | $1.5B |
| Other Current Assets | $19M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.7B |
| PP&E (Net) | $310M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $4M |
| Tax Assets | $149M |
| Other Non-Current Assets | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $477M |
| TOTAL ASSETS | $3.2B |
| Account Payables | $642M |
| Short-Term Debt | $54M |
| Deferred Revenue | $197M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| Long-Term Debt | $133M |
| Deferred Revenue NC | $161M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $332M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.4B |
| Common Stock | $528M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $1.2B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $683.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.8B |
| Minority Interest | $166.0K |
| TOTAL EQUITY | $1.8B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.2B |
| Total Debt | $207M |
| Net Debt | -$156M |