| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.9B | $1.6B | $1.0B | 13.2% | 79.3% |
| Op. Income | $220M | $165M | $29M | 33.2% | 655.7% |
| Gross Margin | 18.8% | 17.6% | 13.4% | 1.2pp | 5.4pp |
| Net Margin | 10.0% | 8.6% | 2.5% | 1.3pp | 7.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.34 | $0.26 | $0.05 | 30.8% | 608.3% |
| Free Cash Flow | $303M | -$36M | -$145M | 937.3% | 308.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.9B |
| Cost of Revenue | $1.5B |
| GROSS PROFIT | $348M |
| R&D Expenses | $74M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $53M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $127M |
| Cost & Expenses | $1.6B |
| OPERATING INCOME | $220M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $223M |
| Income Tax Expense | $39M |
| Net Income from Continuing Ops | $184M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $184M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $184M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $228M |
| EBITDA | $237M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.9B |
| Cost of Revenue | $1.5B |
| GROSS PROFIT | $348M |
| R&D Expenses | $74M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $53M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $127M |
| Cost & Expenses | $1.6B |
| OPERATING INCOME | $220M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $223M |
| Income Tax Expense | $39M |
| Net Income from Continuing Ops | $184M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $184M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $184M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $228M |
| EBITDA | $237M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $184M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $11M |
| Deferred Income Tax | -$19M |
| Other Non-Cash Items | -$9M |
| Change in Working Capital | $137M |
| OPERATING CASH FLOW | $314M |
| Capital Expenditure | -$11M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11M |
| Net Debt Issuance | -$336M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$331M |
| FREE CASH FLOW | $303M |
| Net Change in Cash | -$30M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $238M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $886M |
| Inventory | $1.7B |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.9B |
| PP&E (Net) | $313M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | $89M |
| Other Non-Current Assets | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $421M |
| TOTAL ASSETS | $3.3B |
| Account Payables | $785M |
| Short-Term Debt | $101M |
| Deferred Revenue | $269M |
| Other Current Liabilities | $1.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| Long-Term Debt | $149M |
| Deferred Revenue NC | $135M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $323M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.7B |
| Common Stock | $497M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $1.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $514.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.6B |
| Minority Interest | $167.0K |
| TOTAL EQUITY | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.3B |
| Total Debt | $272M |
| Net Debt | $34M |