| Metric | FY 2020 | Prior Q | FY 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3.3B | — | $3.5B | — | -4.6% |
| Op. Income | $86M | — | $97M | — | -11.9% |
| Gross Margin | 15.8% | — | 14.2% | — | 1.6pp |
| Net Margin | 2.5% | — | 2.1% | — | 0.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.16 | — | $0.14 | — | 14.3% |
| Free Cash Flow | -$75M | — | $238M | — | -131.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3.3B |
| Cost of Revenue | $2.8B |
| GROSS PROFIT | $526M |
| R&D Expenses | $221M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $219M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $441M |
| Cost & Expenses | $3.3B |
| OPERATING INCOME | $86M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $87M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $84M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $84M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $84M |
| D&A | $28M |
| EBIT | $87M |
| EBITDA | $116M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3.3B |
| Cost of Revenue | $2.8B |
| GROSS PROFIT | $526M |
| R&D Expenses | $221M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $219M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $441M |
| Cost & Expenses | $3.3B |
| OPERATING INCOME | $86M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $87M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $84M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $84M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $84M |
| D&A | $28M |
| EBIT | $87M |
| EBITDA | $116M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $84M |
| Depreciation & Amortization | $28M |
| Stock-Based Compensation | $20M |
| Deferred Income Tax | -$14M |
| Other Non-Cash Items | $15M |
| Change in Working Capital | -$165M |
| OPERATING CASH FLOW | -$30M |
| Capital Expenditure | -$44M |
| Acquisitions (Net) | $750.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$44M |
| Net Debt Issuance | $4M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $19M |
| NET CASH FROM FINANCING | $24M |
| FREE CASH FLOW | -$75M |
| Net Change in Cash | -$50M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $211M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $500M |
| Inventory | $851M |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.6B |
| PP&E (Net) | $258M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $4M |
| Tax Assets | $55M |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $326M |
| TOTAL ASSETS | $1.9B |
| Account Payables | $418M |
| Short-Term Debt | $24M |
| Deferred Revenue | $152M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $708M |
| Long-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue NC | $98M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $145M |
| TOTAL LIABILITIES | $853M |
| Common Stock | $390M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $696M |
| Treasury Stock | -$20M |
| Accum. Other Comp. Income | -$152.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.1B |
| Minority Interest | $167.0K |
| TOTAL EQUITY | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.9B |
| Total Debt | $54M |
| Net Debt | -$157M |