| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $420M | — | $303M | — | 39.0% |
| Op. Income | $30M | — | $28M | — | 7.4% |
| Gross Margin | 17.8% | — | 19.9% | — | -2.1pp |
| Net Margin | 4.6% | — | 5.6% | — | -1.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.06 | — | $0.05 | — | 7.5% |
| Free Cash Flow | $12M | — | -$3M | — | 468.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $420M |
| Cost of Revenue | $345M |
| GROSS PROFIT | $75M |
| R&D Expenses | $21M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $24M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $45M |
| Cost & Expenses | $391M |
| OPERATING INCOME | $30M |
| Interest Income | $765.0K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$447.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $29M |
| Income Tax Expense | $10M |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $31M |
| EBITDA | $32M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $420M |
| Cost of Revenue | $345M |
| GROSS PROFIT | $75M |
| R&D Expenses | $21M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $24M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $45M |
| Cost & Expenses | $391M |
| OPERATING INCOME | $30M |
| Interest Income | $765.0K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$447.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $29M |
| Income Tax Expense | $10M |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $31M |
| EBITDA | $32M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $19M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | -$10M |
| OPERATING CASH FLOW | $15M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$15M |
| Sales/Maturities of Investments | $145.0K |
| Other Investing Activities | -$157.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$18M |
| Net Debt Issuance | -$8M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $182.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $37M |
| FREE CASH FLOW | $12M |
| Net Change in Cash | $34M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $51M |
| Short-Term Investments | $15M |
| Net Receivables | $33M |
| Inventory | $67M |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $174M |
| PP&E (Net) | $31M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $624.0K |
| Other Non-Current Assets | $364.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $32M |
| TOTAL ASSETS | $206M |
| Account Payables | $61M |
| Short-Term Debt | $422.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $78M |
| Long-Term Debt | $11M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $11M |
| TOTAL LIABILITIES | $90M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $58M |
| Retained Earnings | $59M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $116M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $116M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $206M |
| Total Debt | $12M |
| Net Debt | -$39M |