| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $121M | $98M | $89M | 23.8% | 36.7% |
| Op. Income | $26M | $12M | $14M | 120.4% | 81.7% |
| Gross Margin | 30.6% | 23.1% | 25.8% | 7.5pp | 4.8pp |
| Net Margin | 3.2% | -13.8% | -8.8% | 17.0pp | 12.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.27 | $-1.91 | $-1.28 | 85.9% | 78.9% |
| Free Cash Flow | $41M | -$14M | $30M | 400.4% | 35.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $121M |
| Cost of Revenue | $84M |
| GROSS PROFIT | $37M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $95M |
| OPERATING INCOME | $26M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $35M |
| Other Income/Expenses | -$22M |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $72.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $31M |
| EBIT | $28M |
| EBITDA | $59M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $121M |
| Cost of Revenue | $84M |
| GROSS PROFIT | $37M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $95M |
| OPERATING INCOME | $26M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $35M |
| Other Income/Expenses | -$22M |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $72.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $31M |
| EBIT | $28M |
| EBITDA | $59M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $31M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $11M |
| Change in Working Capital | $13M |
| OPERATING CASH FLOW | $59M |
| Capital Expenditure | -$18M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $56.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$18M |
| Net Debt Issuance | -$36M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$81.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$37M |
| FREE CASH FLOW | $41M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $19M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $79M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $101M |
| PP&E (Net) | $1.7B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $182M |
| Long-Term Investments | $508M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.4B |
| TOTAL ASSETS | $2.5B |
| Account Payables | $15M |
| Short-Term Debt | $14M |
| Deferred Revenue | $11M |
| Other Current Liabilities | $96M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $143M |
| Long-Term Debt | $1.4B |
| Deferred Revenue NC | $31M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $36M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.5B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.7B |
| Common Stock | $642M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $859M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $859M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.5B |
| Total Debt | $1.5B |
| Net Debt | $1.4B |