| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | — | $8M | — | -86.8% |
| Op. Income | -$42M | — | -$25M | — | -65.8% |
| Gross Margin | 90.0% | — | 97.4% | — | -7.4pp |
| Net Margin | -4130.1% | — | -272.4% | — | -3857.7pp |
| EPS (Diluted) | $-2.13 | — | $-1.34 | — | -59.0% |
| Free Cash Flow | -$28M | — | -$26M | — | -8.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $100.0K |
| GROSS PROFIT | $900.0K |
| R&D Expenses | $30M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $43M |
| Cost & Expenses | $43M |
| OPERATING INCOME | -$42M |
| Interest Income | $317.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $649.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$41M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$41M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$41M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$41M |
| D&A | $457.0K |
| EBIT | -$32M |
| EBITDA | -$31M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$41M |
| Depreciation & Amortization | $457.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$457.0K |
| Other Non-Cash Items | $10M |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$24M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $85.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $24M |
| FREE CASH FLOW | -$28M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $17M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $330.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $18M |
| PP&E (Net) | $874.0K |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | -$184.0K |
| Tax Assets | $184.0K |
| Other Non-Current Assets | $399.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $21M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $16M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | -$184.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $184.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $4.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $577.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $16M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $185M |
| Retained Earnings | -$180M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $21M |
| Total Debt | $945.0K |
| Net Debt | -$16M |