| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$21M | — | -$17M | — | -25.0% |
| EPS (Diluted) | $-1053.77 | — | $-2177.38 | — | 51.6% |
| Free Cash Flow | -$15M | — | -$10M | — | -42.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $163.0K |
| GROSS PROFIT | -$21M |
| R&D Expenses | $12M |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $21M |
| OPERATING INCOME | -$21M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $9M |
| INCOME BEFORE TAX | -$11M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$11M |
| D&A | $163.0K |
| EBIT | -$11M |
| EBITDA | -$11M |
| EPS | -$1.1K |
| EPS Diluted | -$1.1K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11M |
| Depreciation & Amortization | $163.0K |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $12M |
| Other Non-Cash Items | -$21M |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$15M |
| Capital Expenditure | -$53.0K |
| Acquisitions (Net) | $168.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$101.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $14.0K |
| Net Debt Issuance | $416.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $150.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $19M |
| FREE CASH FLOW | -$15M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $11M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $101.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $12M |
| PP&E (Net) | $393.0K |
| Goodwill | $6M |
| Intangible Assets | $13M |
| Long-Term Investments | $3.0K |
| Tax Assets | -$13M |
| Other Non-Current Assets | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $19M |
| TOTAL ASSETS | $31M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $500.0K |
| Deferred Revenue | $816.0K |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $11M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $5M |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $10M |
| TOTAL LIABILITIES | $21M |
| Common Stock | $5.0K |
| Additional Paid-In Capital | $81M |
| Retained Earnings | -$67M |
| Treasury Stock | -$4M |
| Accum. Other Comp. Income | -$657.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $10M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $10M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $31M |
| Total Debt | $567.0K |
| Net Debt | -$11M |