| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $701.0K | $2M | $3M | -65.9% | -79.8% |
| Op. Income | -$4M | -$7M | $7M | 36.8% | -158.5% |
| Gross Margin | -251.8% | -175.4% | -128.9% | -76.4pp | -122.9pp |
| Net Margin | -579.6% | -315.4% | -205.2% | -264.2pp | -374.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.18 | $-0.28 | $-0.33 | 35.7% | 45.5% |
| Free Cash Flow | $0 | -$3M | $0 | 100.0% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $701.0K |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | -$2M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $161.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $161.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $236.5K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13M |
| Short-Term Investments | $34M |
| Net Receivables | $706.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $48M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $728.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $54M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $635.0K |
| Additional Paid-In Capital | $232M |
| Retained Earnings | -$185M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $47M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $47M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $54M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$11M |