| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $43M | — | — | — | — |
| Op. Income | -$25M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 7.1% | — | — | — | — |
| Net Margin | -66.6% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-2.60 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$44M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $43M |
| Cost of Revenue | $40M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $874.0K |
| Selling & Marketing | $153.0K |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $28M |
| Cost & Expenses | $68M |
| OPERATING INCOME | -$25M |
| Interest Income | $242.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$191.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$25M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$25M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$3M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$29M |
| D&A | $13M |
| EBIT | -$25M |
| EBITDA | -$13M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$29M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | -$18M |
| OPERATING CASH FLOW | -$28M |
| Capital Expenditure | -$16M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $5M |
| Other Investing Activities | $23M |
| NET CASH FROM INVESTING | $26M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$44M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $23M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $34M |
| PP&E (Net) | $27M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $4M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $39M |
| TOTAL ASSETS | $515M |
| Account Payables | $821.0K |
| Short-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue | $397.0K |
| Other Current Liabilities | $304M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $319M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $18M |
| TOTAL LIABILITIES | $337M |
| Common Stock | $54.0K |
| Additional Paid-In Capital | $622M |
| Retained Earnings | -$571M |
| Treasury Stock | -$22M |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $25M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $178M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $515M |
| Total Debt | $30M |
| Net Debt | $7M |