| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $166M | $166M | $87M | -0.1% | 91.4% |
| Op. Income | -$29M | -$30M | -$73M | 3.6% | 60.8% |
| Gross Margin | 54.3% | 54.3% | 57.7% | -0.0pp | -3.5pp |
| Net Margin | -14.3% | -17.1% | -80.4% | 2.8pp | 66.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.73 | $-0.88 | $-2.19 | 17.0% | 66.7% |
| Free Cash Flow | $6M | $29M | $15M | -79.0% | -58.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $166M |
| Cost of Revenue | $76M |
| GROSS PROFIT | $90M |
| R&D Expenses | $82M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $119M |
| Cost & Expenses | $195M |
| OPERATING INCOME | -$29M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $260.0K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$26M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$24M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$24M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$24M |
| D&A | $12M |
| EBIT | -$26M |
| EBITDA | -$14M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$24M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $16M |
| Deferred Income Tax | $370.0K |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | $10M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$45M |
| Sales/Maturities of Investments | $11M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$38M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$16.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$356.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $7M |
| FREE CASH FLOW | $6M |
| Net Change in Cash | -$21M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $282M |
| Short-Term Investments | $101M |
| Net Receivables | $54M |
| Inventory | $106M |
| Other Current Assets | $60M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $602M |
| PP&E (Net) | $132M |
| Goodwill | $376M |
| Intangible Assets | $36M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $76M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $621M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $42M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $44M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $98M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $29M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $45M |
| TOTAL LIABILITIES | $143M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $78M |
| Retained Earnings | $1.0B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $70.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $16M |
| Net Debt | -$266M |