| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $245M | $247M | $263M | -0.8% | -6.9% |
| Op. Income | $17M | $20M | $31M | -12.3% | -45.3% |
| Gross Margin | 58.7% | 62.3% | 62.3% | -3.6pp | -3.6pp |
| Net Margin | 4.5% | 5.7% | 8.4% | -1.2pp | -3.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.33 | $0.41 | $0.60 | -19.5% | -45.0% |
| Free Cash Flow | -$8M | -$21M | -$38M | 61.7% | 79.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $245M |
| Cost of Revenue | $101M |
| GROSS PROFIT | $144M |
| R&D Expenses | $86M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $41M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $127M |
| Cost & Expenses | $228M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $30M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $245M |
| Cost of Revenue | $101M |
| GROSS PROFIT | $144M |
| R&D Expenses | $86M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $41M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $127M |
| Cost & Expenses | $228M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $30M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $11M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $15M |
| Deferred Income Tax | -$4M |
| Other Non-Cash Items | $494.0K |
| Change in Working Capital | -$37M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$15M |
| Sales/Maturities of Investments | $183M |
| Other Investing Activities | -$215.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $162M |
| Net Debt Issuance | -$456M |
| Common Stock Repurchased | -$183M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$9M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$641M |
| FREE CASH FLOW | -$8M |
| Net Change in Cash | -$482M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $235M |
| Short-Term Investments | $271M |
| Net Receivables | $98M |
| Inventory | $146M |
| Other Current Assets | $71M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $821M |
| PP&E (Net) | $152M |
| Goodwill | $376M |
| Intangible Assets | $72M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $97M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $698M |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $55M |
| Short-Term Debt | $80M |
| Deferred Revenue | $11M |
| Other Current Liabilities | $72M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $219M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $41M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $41M |
| TOTAL LIABILITIES | $260M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $1.3B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.3B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $80M |
| Net Debt | -$155M |