| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $441M | — | $416M | — | 6.1% |
| Op. Income | $67M | — | $44M | — | 52.4% |
| Gross Margin | 63.4% | — | 61.5% | — | 1.9pp |
| Net Margin | 16.6% | — | 7.9% | — | 8.6pp |
| EPS (Diluted) | $1.57 | — | $0.67 | — | 134.3% |
| Free Cash Flow | $112M | — | $107M | — | 4.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $441M |
| Cost of Revenue | $161M |
| GROSS PROFIT | $280M |
| R&D Expenses | $104M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $109M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $213M |
| Cost & Expenses | $375M |
| OPERATING INCOME | $67M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $180.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $69M |
| Income Tax Expense | -$4M |
| Net Income from Continuing Ops | $73M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $73M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $73M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $69M |
| EBITDA | $89M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $441M |
| Cost of Revenue | $161M |
| GROSS PROFIT | $280M |
| R&D Expenses | $104M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $109M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $213M |
| Cost & Expenses | $375M |
| OPERATING INCOME | $67M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $180.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $69M |
| Income Tax Expense | -$4M |
| Net Income from Continuing Ops | $73M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $73M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $73M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $69M |
| EBITDA | $89M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $73M |
| Depreciation & Amortization | $20M |
| Stock-Based Compensation | $44M |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $593.0K |
| Change in Working Capital | -$18M |
| OPERATING CASH FLOW | $121M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | -$4M |
| Purchases of Investments | -$238M |
| Sales/Maturities of Investments | $153M |
| Other Investing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$104M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$20M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $7M |
| FREE CASH FLOW | $112M |
| Net Change in Cash | $23M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $196M |
| Short-Term Investments | $214M |
| Net Receivables | $56M |
| Inventory | $32M |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $524M |
| PP&E (Net) | $28M |
| Goodwill | $105M |
| Intangible Assets | $42M |
| Long-Term Investments | $25M |
| Tax Assets | $8M |
| Other Non-Current Assets | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $219M |
| TOTAL ASSETS | $743M |
| Account Payables | $29M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $28M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $89M |
| Long-Term Debt | $24M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $24M |
| TOTAL LIABILITIES | $113M |
| Common Stock | $5.0K |
| Additional Paid-In Capital | $128M |
| Retained Earnings | $506M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $630M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $630M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $743M |
| Total Debt | $24M |
| Net Debt | -$171M |