| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.9B | — | $3.0B | — | -2.3% |
| Op. Income | $104M | — | $181M | — | -42.6% |
| Gross Margin | 12.7% | — | 16.6% | — | -3.9pp |
| Net Margin | 1.2% | — | 2.4% | — | -1.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.77 | — | $1.44 | — | -46.5% |
| Free Cash Flow | $420M | — | -$202M | — | 307.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.9B |
| Cost of Revenue | $2.6B |
| GROSS PROFIT | $372M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $268M |
| Operating Expenses | $268M |
| Cost & Expenses | $2.8B |
| OPERATING INCOME | $104M |
| Interest Income | $44M |
| Interest Expense | $131M |
| Other Income/Expenses | -$64M |
| INCOME BEFORE TAX | $40M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $34M |
| D&A | $383M |
| EBIT | $171M |
| EBITDA | $554M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.9B |
| Cost of Revenue | $2.6B |
| GROSS PROFIT | $372M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $268M |
| Operating Expenses | $268M |
| Cost & Expenses | $2.8B |
| OPERATING INCOME | $104M |
| Interest Income | $44M |
| Interest Expense | $131M |
| Other Income/Expenses | -$64M |
| INCOME BEFORE TAX | $40M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $34M |
| D&A | $383M |
| EBIT | $171M |
| EBITDA | $554M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $34M |
| Depreciation & Amortization | $383M |
| Stock-Based Compensation | $17M |
| Deferred Income Tax | $539.0K |
| Other Non-Cash Items | -$12M |
| Change in Working Capital | $313M |
| OPERATING CASH FLOW | $736M |
| Capital Expenditure | -$316M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1.3B |
| Sales/Maturities of Investments | $1.6B |
| Other Investing Activities | $32M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$23M |
| Net Debt Issuance | -$378M |
| Common Stock Repurchased | -$292M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$760.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$668M |
| FREE CASH FLOW | $420M |
| Net Change in Cash | $45M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $148M |
| Short-Term Investments | $687M |
| Net Receivables | $84M |
| Inventory | $127M |
| Other Current Assets | $86M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $5.6B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $325M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.9B |
| TOTAL ASSETS | $7.0B |
| Account Payables | $470M |
| Short-Term Debt | $444M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $100M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.3B |
| Long-Term Debt | $2.6B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1.0B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3.7B |
| TOTAL LIABILITIES | $4.9B |
| Common Stock | $754M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $2.3B |
| Treasury Stock | -$912M |
| Accum. Other Comp. Income | $325.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7.0B |
| Total Debt | $3.1B |
| Net Debt | $2.9B |